KARIÉRA


ALL TEACHERS WORKING FOR PROSTAFF CAN EXPECT:

  • the benefits of working in a small team of language professionals
  • the opportunity to work on a wide range of courses, including highly specialized ESP courses, and participate on interesting language training projects and workshops
  • receive targetted teacher training and opportunities for individual professional and personal growth
  • a good financial package with a guaranteed minimum salary
  • a secure and motivating work environment with high workplace morale honest and professional treatment

ProStaff cooperates with qualified and experienced teachers both from Slovakia and abroad. We hire new staff based on long-term team development rather than current needs for increased capacity. Our teachers are hired on long-term contracts. Therefore, we run all-year recruitment and select candidates who meet specific criteria on qualifications, experience as well as personal profile.

WITH SLOVAK TEACHERS WE REQUIRE:

  • a completed Master’s degree in the English Language and Literature along with a teacher’s qualification

WITH FOREIGN TEACHERS WE REQUIRE:

  • a Certificate in English Teaching to Adults (CELTA) as minimum qualification
  • CELTA equivalents (Trinity etc.)
  • preferrably DipTESOL and MA TESOL

Corporate language teaching experience is an advantage.

At ProStaff, based on the selection criteria, we do not differentiate between Slovak and foreign teachers as to what kind of courses they teach in terms of level or focus. We believe that all teachers should see teaching as a profession and always seek to improve and work towards the best professional results. They can only achieve this by working on a variety of courses and with a variety of students of different levels and backgrounds.

We go to great pains to create work positions which enable us to build a team with high professional standards and workplace morale. We believe that this is the only way we can meet our commitments to our clients and their expectations.

If you are interested in working for us, see our current ad or contact us.

WHAT’S THE RECRUITMENT PROCEDURE?

Please email your CV enclosed with a covering letter and a sample lesson plan to recruitment@professionalstaff.sk or just upload them below.

As we receive many applications each recruitment round, candidate files will be reviewed by our Management team to identify a good fit with our needs. If your application falls into this category, a follow-up process will take place.

We try to reply to each application personally, but this might not always be possible. If you do not hear back from us within three weeks from your application, please assume that you have not been successful this time.

 CONTACT US

CURRENT AD

KTO JE PROSTAFF?

Alexander ŠTRBÁK MA TESOL, DipTesol, FTBE, CELTA

Pôsobil 9 rokov vo Veľkej Británii, kde získal pedagogické vzdelanie (MA TESOL) na University of Brighton. Popri štúdiu a po ňom pracoval ako lektor anglického jazyka, neskôr ako manažér v jazykovej škole...

ZISTITE VIAC

KTO JE PROSTAFF?

Mgr. Zuzana ŠTRBÁKOVÁ

Vyštudovala anglický jazyk a psychológiu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Počas štúdia sa špecializovala na psycholingvistiku a venovala sa problematike vzniku komunikačných bariér v jazykovom vzdelávaní dospelých.

ZISTITE VIAC

KTO JE PROSTAFF?

Mgr. Katarína BREZÁNI

Venuje sa vyučovaniu anglického jazyka už takmer 20 rokov. Pedagogické vzdelanie získala na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v odbore anglický jazyk-pedagogika, pričom počas svojej praxe sa venovala prevažne vyučovaniu dospelých vo firemnom prostredí.

ZISTITE VIAC

NAŠE HODNOTY

Pohybujeme sa v obchodnom prostredí, ktoré na nás kladie špecifické nároky na výkon, profesionalitu, odbornosť a komunikáciu.

Zároveň sme však učitelia a naša práca je pre nás poslaním. Veríme, že poctivosť, pracovitosť, ľudskosť a vysoké nároky na seba sú základom vysokej úrovne našich služieb.

Jazyk je taký rôznorodý, akí rôzni sú ľudia, ktorí ho používajú. Táto rôznorodosť je našou motiváciou, umožňuje nám učiť sa jeden od druhého a rásť spolu s našimi kolegami a klientmi.

tím ProStaff

NEWSLETTER

Buďte informovaný o aktuálnom dianí u nás a prihláste sa na odber noviniek


KONTAKTY

ProStaff s.r.o.

Bajkalská 1496/25

827 18 Bratislava

+421 2 58 233 192

info@professionalstaff.sk